Fuchsia

Tyto rostlinné krasavice byly vlastně v naší sbírce od prvopočátku našeho zahradničení. Dnes máme velmi slušnou sbírku různých hybridů, ale najdou se u nás i botanické druhy. Během léta jsou všechny naše fuchsie vystavené venku v prohlídkové trase. Podle čísel našeho katalogu si může zákazník koupit zakořeněné řízky.

Pokud chcete vidět některé naše fuchsie, tak na pravé straně stránky klikněte na fotogalerii. Obrázek lze zvětšit kliknutím na něj!!

Jak na fuchsie

Je mylný dojem, že tyto rostliny jsou nenáročné na pěstování!!  Opak je pravdou a některé kultivary jsou pro začátečníka tvrdým oříškem.

Původ:   Fuchsie působí dojmem tropické rostliny. Pochází z horských oblastí Latinské Ameriky a v divoké přírodě má vliv na život kolibříků. Kolibříci se vznášejí kolem květů, pijí z nich nektar a opylují je. Díky fuchsiím a jejich dlouhé době kvetení mohou kolibříci přežívat i ve výše položených horských oblastech. Z přibližného počtu sta původních druhů, bylo postupně vyšlechtěno více jak 8000 odrůd.

Pěstování:    Rozmanité kultivary vyžadují odlišné podmínky. Nejlepší je proto se vždy při nákupu domluvit se zahradníkem, co zrovna ten kultivar potřebuje. Všeobecně ovšem fuchsie nesnáší přímé slunce a horké vyprahlé prostředí. Lze je pěstovat také v bytě na okně. Podmínkou ovšem je, že vzduch musí být dostatečně čerstvý a ne příliš suchý. V létě přivítají letnění nejlépe pod ovocnými stromy nebo ve stinném místě.

Zálivka:   Na jaře zaléváme mírně, v létě bohatě. Rostliny pravidelně přihnojujeme. V bytě fuchsie neprodělává zimní klid a kvete dlouho během zimy. V létě vyžaduje hodně vody a pravidelné přihnojování. Rostliny se nesmí přesušit, ale ani nepřelévat.

Hnojení:   Je třeba je optimálně přihnojovat, když je například teplo a fuchsie kvetou, přihnojujeme většinu kultivarů každý den slabou koncentrací Kristalonu plod–květ, jednou týdně plnou dávkou hnojiva a jednou za čtrnáct dnů listovým hnojivem.

Přesazování:   Při přesazování je velmi důležité zvolit květináč jenom o málo větší. Zásadní je také substrát. Musí být vzdušný, humózní s pH okolo 5,5. U nás zatím není hotový substrát k dostání, proto si jej namícháme asi v tomto poměru, 45 % kvalitního kompostu, 45 % substrátu na pelargónie a 10 % písku (pemzy) a agroperlitu s přídavkem kostní moučky.

Zimování:   Rostlinám ostříháme před uložením na zimu nové výhony, na každé větvi necháme pár oček s listy, aby fuchsie přes zimu nedřevnatěly. Umístíme je například do skleníku nebo chladné místnosti s dostatečnou vzdušnou vlhkostí a rozptýleným světlem, kde je stálá teplota 5–10 °C. A samozřejmě omezíme zálivku. To může platit obecně, ale každý kultivar chce trochu své!!

Množení:   Množení je u fuchsií snadné. Vrcholové řízky vezmeme na jaře z mladých výhonů, řez vedeme kolénkem. Řízky rychle zakoření ve směsi písku a rašeliny. Teplota by se měla pohybovat kolem 15°C. Další možností je dát řízky do nádoby s vodou. Pokud je chceme pěstovat ze semene, musíme je vyset hned po dozrání na podzim nebo brzy z jara. Semeno totiž velmi rychle ztrácí klíčivost.

Vyhledávání

© 2014 Všechna práva vyhrazena.